Wśród różnych produktów finansowych dla firm oferowanych przez banki oraz inne instytucje i firmy finansowe można znaleźć wiele ciekawych ofert pozwalających na sfinansowanie konkretnych wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców. Bardzo popularną formą finansowania firmowych zakupów jest tak zwany leasing. Jak działa leasing?
Sporo przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: Leasing? Jak to działa? Jest to dość specyficzna forma produktu finansowego, który różni się od kredytu bankowego czy też pożyczki pod wieloma względami. Przede wszystkim potrzebny jest przedmiot leasingu, czyli jakiś pojazd, maszyna, sprzęt lub inny produkt, który zostanie sfinansowany przez firmę lub instytucję finansową zajmującą się takimi ofertami.
Leasing – jak to działa?
Leasing jest produktem finansowym, który stanowi połączenie kredytu oraz dzierżawy. Klient czyli tak zwany leasingobiorca korzysta z finansowanego pojazdu czy też innego sprzętu zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Najważniejszą sprawą jest to, że przedmiot leasingu nie jest własnością klienta tylko jest mu udostępniany na pewien czas. Oczywiście po zakończeniu umowy można wykupić pojazd lub inny finansowany produkt, a kwota wykupu będzie znacznie niższa od jego wartości rynkowej.
W leasing można brać samochody, specjalistyczne maszyny, linie produkcyjne, komputery, meble, programy komputerowe, drukarki, sprzęt biurowy oraz wiele innych elementów wyposażenia firmowego.
Rodzaje leasingu
Istnieją dwie najpopularniejsze formy leasingu. Pierwszą z nich jest leasing operacyjny, a drugi to leasing finansowy. W wersji operacyjnej podatek VAT jest naliczany stopniowo w ramach każdej raty, natomiast przy finansowym cały podatek zostanie zapłacony z pierwszą ratą. Dzięki leasingowi operacyjnemu, praktycznie wszystkie wydatki z użytkowaniem danego przedmiotu można wrzucić w koszty uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego można dokonać odpisu amortyzacyjnego, ponieważ ta forma leasingu pozwala na wpisanie pojazdu lub innego produktu do środków trwałych.
Staranie się o leasing
Leasing – jak to działa? Sporo osób zadaje sobie to pytanie przed podjęciem starań o ten produkt finansowy. Jak widać posiada on wiele korzyści, ponieważ dzięki niemu można zainwestować w lepszy sprzęt, materiały do produkcji i świadczenia usług oraz inne środki trwałe bez konieczności zdobywania dodatkowej gotówki na ten cel. Dodatkową zaletą jest fakt, że w porównaniu z kredytami, leasing mogą otrzymać firmy z krótkim stażem rynkowym, negatywną historią kredytową czy też zaległościami wobec ZUS albo Urzędu Skarbowego.
Jeśli ktoś nadal nie rozumie jak działa leasing lub jak się o niego starać to dobrym pomysłem dla takiej osoby jest udanie się do doradcy finansowego. Na polskim rynku działa wielu takich fachowców, którzy nie tylko dokładnie wyjaśnią mechanizm działania leasingu, ale również pomogą w wyborze najlepszej formy leasingu, udzielą fachowych porad czy też pomogą w przygotowaniu dokumentów i załatwianiu formalności związanych ze staraniem się o takie finansowanie. Warto więc poszukać dobrych doradców.
Czym są: obligacje korporacyjne?