Jak leasing wpływa na zdolność kredytową firmy, czyli uważaj co posiadasz.
Jednym z bardziej korzystnych sposobów na rozwijanie firmy jest korzystanie z leasingu. Istnieje kilka rodzajów leasingu i w zależności od typu, banki traktują je inaczej. Mogą one nie stanowić obciążenia w oczach banku, który będzie oceniał zdolność kredytową firmy i na jej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu kredytu.
Bardzo wielu przedsiębiorców korzystających z leasingu decyduje się na dodatkowe wsparcie w formie kredytu. Jeśli leasing jest obciążeniem ratalnym z tytułu pozyskania kilku środków trwałych (w ramach leasingu). Nie będzie on miał wpływu na zdolność kredytową, ponieważ bank nie traktuje takiego finansowania jako kredytu czy też pożyczki. Warto jednak dodać, że leasing może mieć pośredni wpływ na zdolność firmy do punktualnego spłacania rat i innych zobowiązań.
Leasing operacyjny
Bardzo popularna jest sytuacja, w której firma kurierska, transportowa czy też inna firma zapewniająca pojazdy służbowe pracownikom, decyduje się na otrzymanie pojazdu w leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego pojazd lub inny przedmiot wzięty w leasing pozostaje własnością firmy leasingowej. Dla firmy korzystającej z takiej pomocy, każda rata leasingu jest kosztem uzyskania przychodu. Bank traktuje koszty uzyskania przychodu jako kwoty obniżające dochód. Innymi słowy raty leasingowe obniżają dochód w oczach banku. Niższy dochód oznacza niższą zdolność kredytową oraz niższą kwotę, jaką można otrzymać w ramach kredytu.
Leasing finansowy
W przypadku leasingu finansowego, pojazd lub inny przedmiot zostałby wykazany w księgach firmowych. W takim przypadku do kosztów uzyskania przychodu zalicza się odsetki od rat leasingu oraz odpisy amortyzacyjne. Oznacza to, że taka forma leasingu wpływa na zdolność finansową w mniejszym stopniu niż leasing operacyjny. W związku z tym bank będzie w stanie zaoferować bardziej korzystne produkty finansowe.
Firmy jednoosobowe oraz rozpoczynające działalność
W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, majątek firmy jest jednocześnie majątkiem osoby. Oznacza to, że w przypadku obciążenia firmy kilkoma kredytami, osoba taka nie otrzymałaby kolejnego kredytu (np. na zakup pojazdu, na budowę domu, itp.). W przypadku skorzystania z leasingu bank byłby bardziej przychylny. Podobna sytuacja dotyczy firm, które dopiero wchodzą na rynek i trudno udowodnić im swoją wiarygodność oraz wypłacalność. Leasing stanowi dla takich firm wygodne i bezpieczne finansowanie, a w razie potrzeby będą one miały szansę na otrzymanie kredytu w banku.
Jak widać leasing to dobre rozwiązanie pozwalające na finansowanie wielu wydatków firmowych bez ryzyka odmowy ze strony banku w przypadku chęci zaciągnięcia kredytów. Należy jednak pamiętać, że duże umowy leasingowe obejmujące duże kwoty (szczególnie w leasingu operacyjnym) mogą wpłynąć negatywnie na decyzję kredytową banku. Należy więc dokładnie zwracać uwagę na rodzaj wybranego przez siebie leasingu oraz na oferty konkretnych banków. Warto poprosić o pomoc doradcę finansowego.