W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy z nas, wziął, lub w przyszłości weźmie kredyt. Jest to naturalna kolej rzeczy. Przy aktualnych zarobkach, ciężko jest odłożyć wystarczającą kwotę, na przykład na mieszkanie, pracując tylko na jeden etat. Kredyty są dobrą alternatywą do zwykłego oszczędzania, jednak trzeba uważać, bo można sporo przepłacić. Przyjrzymy się czynnikom, które wpływają na to, czy kredyt jest tani.
Rodzaje kredytów
Banki oferują całe spektrum produktów finansowych. Należy jednak wyróżnić pięć usług, które są najczęściej wybierane przez klientów.
• Kredyt hipoteczny – jest to jeden z kredytów o najdłuższym okresie spłaty, który może trwać nawet do kilkudziesięciu lat. Najczęściej, udziela się go na zakup nieruchomości (mieszkania, domu), ale również na zrealizowanie inwestycji budowlanej. Zabezpiecza się go poprzez ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości, dzięki czemu bank zabezpiecza wierzytelność z danego stosunku prawnego.
• Kredyt inwestycyjny – kredytobiorca decyduje się na ten rodzaj kredytu, by sfinansować konkretne projekty, na przykład, odtworzenie, modernizacja, lub powiększenie wartości majątku trwałego. Można go również wykorzystać do zakupu dóbr niematerialnych, udziałów w przedsiębiorstwach, a nawet papierów wartościowych.
• Kredyt konsumpcyjny – jeden z najczęściej wybieranych kredytów. Dzięki niemu, można sfinansować zakup rzeczy od małej do dużej wartości – na przykład telewizora, czy samochodu. Okres jego spłaty może wynosić zaledwie kilka miesięcy, ale i kilka lat. Z reguły, jego zabezpieczeniem są dochody kredytobiorcy.
• Kredyt konsolidacyjny – jest to połączenie kilku kredytów w jeden. Umożliwia to obniżenie miesięcznej raty, a przez to – spłatę wierzytelności.
• Karta kredytowa – pozwala na wykorzystanie konkretnej kwoty, ustalonej przez bank, w danym okresie czasu. Jest bezpośrednio związana z kontem bankowym i limitem bankowym.
Zdolność kredytowa
Aktualnie, nie wystarczy już wpisać do przeglądarki hasła „Gdzie tani kredyt w Rzeszowie”. Nikt nie da nam kredytu „od tak”. Każdego potencjalnego kredytobiorcę należy sprawdzić. Wykonywane jest poprzez analizę zdolności kredytowej. Składają się na nią uzyskiwane dochody, koszty utrzymania oraz obecne zadłużenie. Bank porównuje nasze dochody i wydatki, dzięki czemu może określić, czy jesteśmy w stanie spłacać regularnie ratę. Należy pamiętać, że każdy podmiot, który świadczy usługi kredytowe, lub pożyczkowe, ma na celu zysk. Tak samo, jak w przypadku każdej innej firmy, czy to produkcyjnej, czy usługowej. Właśnie dlatego, dopiero po pozytywnym przejściu analizy zdolności kredytowej, będzie można cieszyć się nowymi środkami na koncie.
Jakie czynniki wpływają na koszt kredytu?
Na koszt kredytu składa się kilka czynników. Wśród nich należy wymienić te główne, czyli odsetki oraz koszt ubezpieczenia kredytu. Obok nich, pojawiają się również koszty dodatkowe. Trzeba do nich zaliczyć prowizję od pożyczki i opłatę przygotowawczą. W trakcie szukania taniego kredytu należy zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Dzięki temu, że jest ona podawana do publicznej wiadomości, można o wiele łatwiej zdecydować, który kredyt będzie dla nas bardziej korzystny.